How much do you spend on groceries?/How many times do you eat out a week?

Two Peas is Closing
Click here to visit our final product sale. Click here to visit our FAQ page regarding the closing of Two Peas.

Posted 2/18/2010 by princess_and_the_pea in NSBR Board
1 2 >
 

princess_and_the_pea
StuckOnPeas

PeaNut 357,204
January 2008
Posts: 2,996
Layouts: 1

Posted: 2/18/2010 5:28:27 PM
Just curious. Roughly, how much do you spend on groceries a week? Also, how many times do you (and/or family) eat out per week? When I say eat out, I mean everything from fast food, to ordering a pizza, to a nice restaurant. Anything. I'm just curious. We spend about $100.00 on groceries per week (but that includes everything from diapers, cleaning supplies, toiletry items, etc.)

Thanks!

MindyVL
PeaAddict

PeaNut 272,264
August 2006
Posts: 1,286
Layouts: 1
Loc: Atlanta, GA

Posted: 2/18/2010 5:37:49 PM
We spend A LOT on groceries and eating out. We are trying to do better. Our food budget has gone done substantially, because we are not eating out nearly as often. However, I have recently switched to all organic meat and prodce, so my grocery store budget has gone up significantly.

There are three of us, one of whom is a vegetarian. We go through a ton of fresh produce. I spend roughly $150 a week at Trader Joe's, but this is all organic produce and meat. I was spending nearly $225 a week at Publix before I made the switch and that was not on organics. We also spend $100 - $150 a week on eating out (it used to be a lot more than that ), this includes work lunches and usually one date night meal out per week.

I probably spend another $150 a month on toileteries, pet food, and cleaning products.

raindancer
Capt. Sparrow's Pirate Wench

PeaNut 217,886
August 2005
Posts: 16,684
Layouts: 44

Posted: 2/18/2010 5:45:29 PM
My spending has gone up drastically since I switched us to organic, cage free, free range, grass fed, etc., etc. etc. and I live in the midwest with no farmers markets currently open in my area.

However, our eating out has gone down drastically also since we started really evaluating where our food comes from.

So. I would say we eat out once a week, and that varies. Depending on where we go.

Groceries (just food) is about $200+/- a week. Other stuff I don't include. I do a household budget and a food budget.


~Heidi~



"You can make excuses or you can make progress but you can't make both."

Rainy_Day_Woman
AncestralPea

PeaNut 369,799
March 2008
Posts: 4,028
Layouts: 0
Loc: Canada

Posted: 2/18/2010 5:48:57 PM
I budget on a two week cycle. I usually spend about $7o the first week, and $30-$40 the next to fill in the fresh produce.

We eat out maybe once in those two weeks, and DH and DD eat at his mom's once a week.


Really Red
Pea-ceful and Hap-pea

PeaNut 24,951
November 2001
Posts: 9,024
Layouts: 1

Posted: 2/18/2010 6:09:31 PM
We do as much as possible (as much as we can find) organic, etc., and spend about $600-700/month, including all household stuff (TP, detergent, etc.)

We go out maybe once/month. Possibly twice. My kids do not like to eat out, crazy things and only 1 of 3 likes pizza. One breakfast/mo, one lunch. Dinner every other month. Rarely fast food. I mean sometimes Subway, but maybe 1x/year the other ones.


Andrea

When one door of happiness closes, another opens; But often we look so long at the closed door that we do not see the one that has been opened for us.
Helen Keller

biochemipea
likes shiny things

PeaNut 114,614
November 2003
Posts: 22,668
Layouts: 499
Loc: Ontario, Canada

Posted: 2/18/2010 6:15:04 PM
We spend about 200-250 a week on groceries for a family of four. We eat out about once or twice a year.


Ashley.






See things that shine on Pinterest, Instagram, and YouTube.


scoobers
Why, YES!, I am a princess.

PeaNut 417,049
March 2009
Posts: 12,906
Layouts: 0

Posted: 2/18/2010 6:26:31 PM
We spend between $250 - 300 every 2 weeks for groceries. We eat out Friday and Saturday nights. That's for me, DH, and DS who is 20.
oh, and 2 basset hounds....I think 1/4 of the grocery bill is for them....treats and all ya' know



CougarJo
PeaAddict

PeaNut 267,830
July 2006
Posts: 1,323
Layouts: 2
Loc: across the pond

Posted: 2/18/2010 6:32:30 PM
We spend about $100 a week for 2 adults and 2 kids. That includes all toiletries/cleaning supplies etc. We also eat out about once a week, somewhere like Subway.


_______________________________________________________________________
SAHM to Nathaniel 9 and Zachary 7 and Wife to David


~SassyinSFL~
*Sassy Latin Pea*

PeaNut 52,360
October 2002
Posts: 20,169
Layouts: 257
Loc: America

Posted: 2/18/2010 6:37:44 PM
We spend about $140/week.

My son has lots of food allergies and his food is expensive. We rarely eat out due to his allergies though.

So a month....about $600/month.


~~Sandy~~ SAHM to my son, full time student and wife.

*theCakeGirl*
PeaFixture

PeaNut 220
April 1999
Posts: 3,815
Layouts: 148
Loc: Upstate NY

Posted: 2/18/2010 6:48:00 PM
We spend about $500/mo on groceries for our family of 5...sometimes less sometimes more depending on what I make. We don't eat out ever. Not even a quickie drive thru soda.


http://www.nomadescollection.com/denisem

Georgiapea
Mom to the Wild Things.

PeaNut 96,783
July 2003
Posts: 28,225
Layouts: 0
Loc: Altoona, Alabama

Posted: 2/18/2010 7:16:02 PM
There are just the 2 of us and we try to eat out twice a week. With the cold weather we've been having sometimes only once a week and always lunch. The only thing worse than being out in the cold is being out in the cold and DARK. I won't be willing to go out for dinner till it's warmer and lighter later.

We don't keep track of grocery spending. DH likes to pick up a few things as the week goes on, after work. I prefer to shop once a week and buy in bulk so our purchasing habits are different. Like if he takes the list and it says 'canned green beans' he'll buy 1, maybe 2. I like to get canned goods at Sam's where I can grab the shrink wrapped group of cans.

ScrapperCandy
PeaAddict

PeaNut 238,559
December 2005
Posts: 1,525
Layouts: 30
Loc: Off in Neverland!

Posted: 2/18/2010 7:21:13 PM
There's 4 of us and we spend about $125 on groceries per week. We also eat all natural/organic. We go out maybe once a month or so and it's usually right around $30-50 for that. So about $550 on food each month.


Scrappin My Stash

I'm ScrapperCandy at myfitnesspal too, if you want a friend.

2peafaithful
People not perfection

PeaNut 35,457
April 2002
Posts: 30,024
Layouts: 0
Loc: Right where I should be

Posted: 2/18/2010 7:24:43 PM
We spend about $400 a month and that is for everything from Walmart to Costco and paper goods and bathroom items. We eat out about 6 time a month and that amount varies. We have our going out envelope so it never goes over $125 but it could me much less and carry over.



NellyOlson
BucketHead

PeaNut 330,966
August 2007
Posts: 706
Layouts: 0
Loc: Nebraska

Posted: 2/18/2010 7:25:10 PM
I would guess I usually spend about $400 a month on groceries (including cleaning, toiletries, etc.) We eat out ALOT!!! I would say at least 5-6 times a week. That is including DH who goes out for lunch alot.


Janelle

pahina722
Peasfully Grading

PeaNut 167,524
September 2004
Posts: 5,952
Layouts: 1
Loc: Northwest Florida

Posted: 2/18/2010 7:25:59 PM
For the three of us, we must spend about $150/week. I'm guessing because we don't budget, just buy what we need. We buy much of our meats and staples in bulk at Sam's. I eat lunch out several times a week because I'm too lazy to make sandwiches (and I hate cold sandwiches). As a family, we go out about 3 times a month.


~~~~~~Paige~~~~~~

flipflopmama
The Real FlipFlopMaMa

PeaNut 186,667
January 2005
Posts: 6,329
Layouts: 1
Loc: North East

Posted: 2/18/2010 7:27:28 PM
Each week is different because some weeks I have a house full of kids... and some weeks I have just the three of us...

On average.. maybe $100... about 50% of that is on fruits and veggies alone..

This week.. I spent only $30 because no one has been home.. just me.. so I needed fresh fruits and veggies and milk... bread....

I hate to eat out.. actually despise it.. but for my families sake.. maybe... maybe... once a month we'll get something...


Blessings
Flip Flop Mom

Give me your eyes for just one second
Give me your eyes so I can see
Everything that I keep missing
Give me your love for humanity
Give me your arms for the broken hearted
Ones that are far beyond my reach.
Give me your heart for the ones forgotten
Give me your eyes so I can see

Justaflipflopmom

stittsygirl
I AM SHER LOCKED

PeaNut 9,640
January 2001
Posts: 9,044
Layouts: 131
Loc: Deep in the heart of...

Posted: 2/18/2010 7:30:04 PM
We spend about $7-800/mo for groceries and household items for a family of six and one dog, and we eat out or order in about once a week.

DH eats breakfast at work everyday (it's cheap and good at the military facility), and lunches out 2-3 times a week with his co-workers.



Kristen, lucky mom and proud retired Army wife!




courtney_lynne
Unwritten

PeaNut 221,523
September 2005
Posts: 8,413
Layouts: 100
Loc: A little to left of somewhere and a bit to the right of nowhere

Posted: 2/18/2010 7:30:20 PM
we spend 40 -50 on groceries, diapers, wipes, cleaning supplies, health and beauty, kids clothes everything comes out of that amount.

We eat out once a month (maybe).

I try to do my best to go organic w/ the dirty dozen fruits and veggies and I try to go "all natural" (which I know isn't as good as organic, but its better then preservative filled crap) I use coupons religiously and am actually contemplating starting a couponing blog for my area - since there doesn't seem to be one.

I use natural cleaners (Seventh Generation, Method, Babyganics), microfibre cloths are what save me on paper towels I go through one 12 pack of viva in about a year. I take advantage of every discount I am eligible for (Remember to use your reuseable bags at Target - even for clothes, you get 5 cents off)

Cooking from scratch helps, as does buying clothes a season in advance for the kids (I grabbed 3 prs of 3T pants for my - black jeans, Black khakis, and Brown cords at Target the other day for .98 a pr., I also got 4 party dresses for my daughter for 1.79 each - %90 off!- I shop at the Target that is out in the boonies and can often find kids clothes marked way down!)






scrapApea
StuckOnPeas

PeaNut 23,080
October 2001
Posts: 2,272
Layouts: 0
Loc: where seasons change

Posted: 2/18/2010 8:16:14 PM
$80-95 a week on groceries NOT including cleaning stuff or paper type products. That's Aldi shopping and a 1x month trip to Sam's for meat & coffee & fruit. We eat out maybe 1x a month lately 1x every 2 months. I went this week and it was $80 I just about croaked. Usually it's been $60 so I think even their prices are going up.

scrappy_princess
Jewelry Lady Pea

PeaNut 100,675
August 2003
Posts: 6,943
Layouts: 5
Loc: Northern California

Posted: 2/18/2010 9:10:39 PM
I spend $300 per month on groceries (everything including paper products, personal hygeine products, pet food, cleaners).

We eat out 2x a month at a restaurant and 2x a month get pizza ordered in.. $150 total per month.

I have 2 boys (10 & 13.5) who eat me out of house and home.

We stockpile, use coupons and menu plan ...it works for us.


*betsey*
Jewelry Lady by trade... if you need some bling, give me a ring!

Abby-n-Matts_mommy
Team Matthew!

PeaNut 201,739
April 2005
Posts: 6,193
Layouts: 218
Loc: Southern California

Posted: 2/18/2010 9:18:14 PM
The first week of the month is always $150-175 and then $90-100 the other weeks. And that is just for groceries. I have a seperate budget for diapers and Target where I get cleaning supplies, etc.

We eat out 2-4 times a month and that ranges from pizza or Chick-Fil-A to ordering take out from Red Robin.



frostybuns
PeaFixture

PeaNut 13,660
April 2001
Posts: 3,245
Layouts: 5
Loc: Saudi Arabia

Posted: 2/18/2010 9:20:04 PM
My breakdown is this:

Groceries $500/month
usually $300 at Costco and $200 at the reg. grocery store

Household $200/month - diapers/wipes/TP/makeup/everything else

Dining out $200/month - $100 for family meals out - about 1 time per week and another $100 for our weekly date night with DH

5 people in our family - 2 adults, 3 kids. I shop sales and plan my menu but do not clip coupons or get crazy about it. We eat very healthfully - lots of produce, lean meat, whole grains.

HTH



Monique

library girl 82
PeaFixture

PeaNut 439,065
September 2009
Posts: 3,011
Layouts: 0

Posted: 2/18/2010 11:06:56 PM
My mom spends maybe $100 at Costco every other week. Eating out is about $200/month. She does not grocery shop at a market other than Costco.

Our cupboards are essentially empty all the time and we eat the same crap for dinner every week, over and over again. I would offer to cook, but I am the only with taste buds for things other than chicken/pasta/hot dogs in my house.

PEArfect
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 452,048
January 2010
Posts: 6,190
Layouts: 9
Loc: Indiana

Posted: 2/19/2010 12:11:00 AM
We go every other week so, $400 for the 5 of us. That's including non-food items too. We normally go out 1-3 times a week.


Jen


12save
PeaAddict

PeaNut 419,677
April 2009
Posts: 1,165
Layouts: 0

Posted: 2/19/2010 12:18:45 AM
About $125 a week and we eat out about 3 times a month. Two adults, one child, 2 cats, 1 dog. The $125 includes paper products, cleaning products, shampoo, hair gel, hand lotion, etc......

DistressedDiva
PeaAddict

PeaNut 246,971
February 2006
Posts: 1,054
Layouts: 106
Loc: Perris, CA

Posted: 2/19/2010 12:43:32 AM
Family of 4 about $600/month in groceries not including paper or cleaning products.

How the heck do some of you with big families eat for so cheap??


Jenn

My Blog

austyn
I'm just PEAchy - thanks for askin'

PeaNut 32,153
March 2002
Posts: 19,603
Layouts: 66
Loc: Land of the Pea...Home of the Brave

Posted: 2/19/2010 8:19:57 AM
I've gotten really bad about grocery shopping.

Average, I probably spend $50 a week (just me and DH).

Eatting out - we used to eat out ALL.THE.TIME - but not so much since I assigned DH dinner duty during the week (he gets home at 4, I get home at 7). It was an adjustment...for quite a while it was fish sticks and mac n cheese once a week LOL. Last night he made meatloaf wellington he got over his fear of my cooking magazines I guess.

We eat breakfast out every Sunday when we're in town (IHOP - we have all the servers trained - no menus, drinks are on the table before we're even seated and our order is generally in before then too). Breakfast and lunch are up for grabs...this week I've had both out every day (except Monday cause it was holiday).

We've tried to limit dinner out to once a week...and maybe order pizza on Friday night (pick up, not delivery)...just because it always freaks me out to look at the bank statement and caclualte $700 or $800 is eatting out in a month we can afford it, but it's such a waste!

mandolyn9909
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 183,632
January 2005
Posts: 5,285
Layouts: 57
Loc: Ontario, Canada

Posted: 2/19/2010 9:05:53 AM
We have really cut back these last few months. Right now we spend about 75-100 a week (including toiletries). We have been baking about 1/2 of our bread, and getting our pork/beef from our neighbours. We get the meat for trade. Our neighbours farm doesn't have internet so they come and use ours quite often...we have become kind of like family.

We have laying hens in the summer for eggs. We also plan on having a fairly large garden this year to help with the cost of produce. The produce I buy from the store isn't organic so that is another reason I would like to have a big garden.

We very rarely eat out. Once a week we may go to McD's but we just order snack wraps and at the most it would cost 10 bucks.

My parents know we are budgeting and everytime they come to see us they usually bring some groceries. Usually snack stuff for the kids lunches, chocolate milk, Peanut butter (because me DS LOVES it)...stuff like this. They are great! They do the same for my brothers as well.




mjmone
PeaFixture

PeaNut 276,485
September 2006
Posts: 3,632
Layouts: 19
Loc: central ca

Posted: 2/19/2010 10:13:51 AM
good question,

since starting my 'lifestyle change'...we are cooking more at home, less out. (just too many calories at restarants)

sooo, I'd say @ $150 per week at the grocery store..but that includes dog food and dh's toiletries (he just can't get it that there are better places to go for these) there are 3 of us, as my mom is living with us.

go out to eat, maybe once a week

Lunches is a diff story...we both work..I bring leftovers but dh goes to Chili's everyday...


scrapwhenIcan blog






Nikon D3000





ScrapBrooke
StuckOnPeas

PeaNut 51,009
October 2002
Posts: 2,339
Layouts: 7
Loc: PA

Posted: 2/19/2010 10:23:56 AM
We have 8 people in our household (including one infant, so we'll say 7!) and our budget is $100/week. This includes toiletries. We eat lots of fresh produce (but not organic) and I do most of my cooking from scratch. I'm blessed to live near an Amish store where I get fantastic deals, like whole grain breads for $1.

We eat out maybe twice a week, 1-2 times fast food for the kids while on the road, and maybe once if hubby and I go on a date.



Goddss
It's all about the Shoes

PeaNut 119,192
December 2003
Posts: 7,905
Layouts: 78
Loc: ONT

Posted: 2/19/2010 10:25:42 AM
I grocery shop for 2 weeks, family of 4. I spend 400 which included EVERYTHING! Toiletries, bakery, farm, everything. That also includes the food for the kittens that I get through the Vet.

We go out to eat once every 2 months. Sometimes not even that frequently.

M



Holy Heack I have a BLOG!!! http://goddss.blogspot.com/


SDeven
Love Letters Pea

PeaNut 65,852
January 2003
Posts: 29,505
Layouts: 385
Loc: Nashville, TN!

Posted: 2/19/2010 10:26:18 AM
We eat out two to three times a week.
I'm not saying what we spend on groceries on the grounds that doing so would incriminate myself.

We have lots of special circumstances.






heartcat
International Association of Epic Length Posters

PeaNut 51,429
October 2002
Posts: 40,314
Layouts: 237
Loc: Where dreams come true

Posted: 2/19/2010 10:28:54 AM
We spend about $125 a week on groceries. This includes all paper products, health and beauty and hygiene products, and food for 3 dogs and 3 cats.

We rarely eat out. Once a month we might go to a lower priced sit down restaurant for dinner. And maybe once a month we'll hit a fast food restaurant for their cheapie burgers/specials. We might order pizza or Chinese food a couple of times a year.

It's a really small portion of our budget though. I find it hard to enjoy eating out for the most part when I know how much food I could buy with the same amount of money.


***********
Canon 7D with grip; Jupiter-37A 135mm 3.5; Carl Zeiss Jena 135mm 3.5; Jupiter-11A 135mm 4; Pentacon 135mm 2.8; Nikkor-P 105mm 2.5; RMC Tokina 80-200mm 4.5; Helios 44-2 58mm 2; Super Takumar 55mm 1.8; Vivitar 35mm 2.8; RMC Tokina 28mm 2.8; RMC Tokina 35-70mm 3.5; Panagor 90mm 2.8 macro; Canon 18-55mm IS; Canon 55-250mm IS; Canon 50mm 1.8; Canon 24-105mm f/4 L


My blog: Nifty Thrifty and (Almost!) Fifty

melanell
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 26,836
January 2002
Posts: 19,090
Layouts: 86

Posted: 2/19/2010 10:56:57 AM
We're currently spending more than usual.

I have sciatic pain this pregnancy that really gets to me when shopping...especially the way I shop.

So DH has taken over.

I appreciate him doing it very much, but we are spending more per week with him shopping instead of me.

Basically, I've cut about 3 to 4 stores out of our usual shopping to make life easier on him, which is the main reason for the difference.

Also, he goes strictly by my list, while I would always have my coupon binder with me to grab abetter deal if I found one.

We basically do things like Courtney Lynne described. I'm a SAHM, so spending a few hours a week out shopping or doing ad comparisons/coupon organizing isn't a big deal to me. I spend as little as humanly possible on non-food items, to free up money for the actual food. That allows us to still buy healthy food (including some organics), without spending a lot per week.

Plus, we make a lot from scratch. For instance, DH makes whole wheat bread each week. He also makes pizza once a week. And every other week or so, he makes up a batch of waffles to freeze.

I make a lot of soups, which we also freeze.

Since we're fussy about bread, for instance, the homemade bread saves us a bundle, since I would never buy the 50 cent white bread on sale at Wegmans.

There are a lot of items that are staples in other people's groceries that we simply don't buy. No individual snack packs of any sort, no coffee, no soda, no bottled water, no bread, no paper plates, napkins, or paper towels, very little meat, very little juice, etc., etc.

melanell
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 26,836
January 2002
Posts: 19,090
Layouts: 86

Posted: 2/19/2010 10:58:33 AM
Oh, and we rarely eat out. Some months we may eat out once or twice, and then we may go a few months without ever eating out.

The 1st week of Feb., we ate twice, we is really unusual for us. But then we haven't eaten out since.

mythreeboys
Lady of Ledgers

PeaNut 52,585
October 2002
Posts: 5,714
Layouts: 45
Loc: Alberta, Canada

Posted: 2/19/2010 11:00:36 AM
We spend $500-600 per month on groceries, and probably eat out about once a week.

There are 5 of us.

Christine


Wife to my sweetie for 18 years

Mommy to:
Timothy - Feb/00
Benjamin - Jun/02
Gabriel - Sep/05

"Never let a problem to be solved become more important than a person to be loved." - Thomas S. Monson

GrammarGirl
StuckOnPeas

PeaNut 261,174
May 2006
Posts: 2,298
Layouts: 0
Loc: Maryland

Posted: 2/19/2010 11:10:05 AM
There are two of us.

I spend $75 a week at the grocery store.

We probably each eat out for lunch once a week, maybe twice if it's hectic. We both go out with our respective friends on Thursday nights (him to a trivia game at a bar and me to a workout class then ladies night at a bar) and then usually order Chinese food on Friday or Saturday night.



emilyjones
StuckOnPeas

PeaNut 357,351
January 2008
Posts: 2,921
Layouts: 78
Loc: Puyallup, WA

Posted: 2/19/2010 11:23:49 AM
We probably spend just about $500 a month on groceries (but we buy a lot of Gluten Free products that are insanely expensive)

And we eat out probably once a week...sometimes it's a restaurant, other times it's just fast food...



peaing in salem
PeaAddict

PeaNut 452,539
January 2010
Posts: 1,263
Layouts: 0

Posted: 2/19/2010 11:57:11 AM
2 adults, 2 children, a cat and a dog. I spend about $450/month including diapers, wipes and misc. Lots of coupons and sales and I'm all for the generic brands on most things. We only eat out maybe once a week and that's usually something like pizza or subs.



xXxBabiJaexXx
AncestralPea

PeaNut 145,959
May 2004
Posts: 4,921
Layouts: 125
Loc: NYC

Posted: 2/19/2010 12:01:27 PM
I spend about 60$ per week on groceries for just myself and go out about 3x a week- usually for a bagel, a small breakfast and then pizza or something. I live in NYC and it's expensive and I also prefer to eat a lot of fruits, vegetables, etc. I don't really eat a ton of processed foods.



Juliettie
DesPEArate Housewife

PeaNut 99,184
August 2003
Posts: 7,221
Layouts: 16
Loc: Left Field.

Posted: 2/19/2010 12:02:16 PM
We eat out once per week, usually. It's either pizza, Chinese, or a gourmet burger place, so not too expensive. Our groceries run about $150 per week for the four of us in the summer and it seems like I'm spending about $20 a week more than that in the winter. I like fresh fruits and veggies and I'm buying them at Whole Foods instead of at the local farmers' market...
ETA: that includes diapers, paper towels and cleaning products, but not pet foods.


Dave Barry on Christmas...
"In the old days, it was not called the Holiday Season; the Christians called it 'Christmas' and went to church; the Jews called it 'Hanukka' and went to synagogue; the atheists went to parties and drank. People passing each other on the street would say 'Merry Christmas!' or 'Happy Hanukka!' or (to the atheists) 'Look out for the wall!'"

mandmrose
PeaNut

PeaNut 162,804
August 2004
Posts: 257
Layouts: 0

Posted: 2/19/2010 12:27:43 PM
I spend a min of 150.00 a week on groc. for the three of us, it's usually more like 180.00 DH and I both also eat lunch at home. That's with everything paper products, dog food (2 dogs) soap all the extras. We also eat out at least 2 to 3 times a week.

I really want to know how anyone does it under 100, I want to cry every time I walk out of walmart. Walmart is the only store here(cause I wouldn't shop there given a choice) unless I travel an hour to the city.

melanell
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 26,836
January 2002
Posts: 19,090
Layouts: 86

Posted: 2/19/2010 12:33:52 PM

I really want to know how anyone does it under 100, I want to cry every time I walk out of walmart. Walmart is the only store here(cause I wouldn't shop there given a choice) unless I travel an hour to the city.


Unfortunately, your situation prevents you from using one of the ways I keep ours under $100.00.

I have to drive 20-30 min. to get to stores, but once I drive that, there are a dozen stores all within 1 or 2 miles of one another.

So since I have to drive that far to get to *any* store at all, I might as well hit a bunch, and save a bundle.

Back in the fall, I was feeling really sick, and I wasn't even up to making the list for DH. So he kept buying food at just 1 store, and our grocery bill was double or more for that time frame.

jenifersteffes
PeaNut

PeaNut 176,728
November 2004
Posts: 69
Layouts: 0
Loc: CT

Posted: 2/19/2010 12:42:19 PM
Lately it's been over $200/week, a few months back it was $150-$170/week. that includes diapers, cat food, sundries.
I'm amazed at those who can do it for under $100 a week. That's awesome.

pixie pink

PeaNut 48,314
September 2002
Posts: 13,303
Layouts: 295

Posted: 2/19/2010 12:57:09 PM
We spend $200 a week for a family of 6 and we do not eat out. This includes all cleaning supplies and toiletries.



nanaterry
PeaAddict

PeaNut 206,926
May 2005
Posts: 1,703
Layouts: 0
Loc: NW Missouri

Posted: 2/19/2010 1:29:38 PM
There are just the two of us and we spend a Total Food Budget of $550.00 a month.

We buy organic as much as possible. The total includes all cleaning, bath and body items, fem. needs, etc. That total also includes us eating dinner out 1 or 2 times a week.


Terry

georgiadawgs66
Queen of Recipes

PeaNut 133,758
February 2004
Posts: 12,987
Layouts: 0
Loc: hiding out in my kitchen

Posted: 2/19/2010 2:05:03 PM
we spend between 450 to 500 a month for groceries and then I spend about 40 a month on cleaning supplies. We just put our son on the Gluten Free diet and his food is expensive, we only eat out about once a month.




http://lindashouseofchaos.blogspot.com/


A-mandaB
BucketHead

PeaNut 275,768
September 2006
Posts: 967
Layouts: 86

Posted: 2/19/2010 2:25:22 PM
We spend about $50/week....that is for 2 adults, one child, 1 dog & 1 cat. That includes all pet supplies (litter, food, etc), all household & cleaning supplies, vitamins/supplements etc, health & beauty products (makeup, hair color, shampoo, etc) & all baby supplies including diapers & baby food.

I am a crazy coupon lady

Oh- & we eat out once every weekend.










Resolution One: I will live for God. Resolution Two: If no one else does, I still will.
- Jonathan Edwards

ScrappinBrenda
50 Peas in a pod.

PeaNut 77,991
March 2003
Posts: 50
Layouts: 0

Posted: 2/19/2010 2:48:38 PM
Wow, some of you guys should give lessons.
We spend about $350 a month on groceries, but last time we just quick added it up we had spent an average of $1200 per month eating out. My husband and I eat out most days for lunch, and the two of us and our 16 year old son eat out most nights. Our 19 year old daughter comes too when she isn't working or at school. I'd love to cook at home more, just because there are so many other things we could do with that money. I work an average of 10 hours a day at a difficult, stressful job though, so by the time I get home I am so exhausted that I just can't deal with deciding what to have and then making it and cleaning up. I'd love any helpful hints you all might have.

Tiggerific
Havin' a Tiggerific Day!

PeaNut 377,685
May 2008
Posts: 5,747
Layouts: 67
Loc: Ohio

Posted: 2/19/2010 2:57:36 PM
we budget $800 a month for food, dog food, pull ups, cleaning supplies, and personal care (shampoo, etc)

2 adults, 2 small kids

may have fast food 2xs a month and one pizza a month


~Kelly

My bloggity blog blog:Kelly's Place


1 2 >
Show/Hide Icons . Show/Hide Signatures
Hide
{{ title }}
{{ icon }}
{{ body }}
{{ footer }}