How much to charge/ scrapbooking job

Two Peas is Closing
Click here to visit our final product sale. Click here to visit our FAQ page regarding the closing of Two Peas.

Posted 3/16/2013 by NativeNewYorker in General Scrappin'
 

NativeNewYorker
black eyed pea with soul!

PeaNut 15,878
May 2001
Posts: 25,921
Layouts: 71
Loc: LI, NY

Posted: 3/16/2013 7:37:18 PM
I was asked to consider working in a summer camp teaching scrapbooking. (children ages 5-13) It is a 6 week long program and there will be approximately 80-85 kids. The children would scrap 1-2 times a week.

I was asked how much I would charge. I have never scrapped with more than 25 children at a given time and that was done for free. I am currently working with 16 children for scrap club now but I have been using some donated papers and bought their binders, embellies, adhesive and do biweekly photo developing. It's basically costing me money but I love doing it.

Does anyone have any idea how much I should ask for should I decide to do this?


Staci
original pea number #3450
This Black Butterfly

ca angel
StuckOnPeas

PeaNut 400,602
November 2008
Posts: 2,455
Layouts: 36
Loc: So Cal

Posted: 3/16/2013 7:49:31 PM
Don't have any numbers for you but here are some questions that came to mind:
Would you have all the kids at one time??? (I don't see how that would be possible!)

If not would they be broken up by age and how many students at a time?

Could you ask for X amount for your pay (time, prep, expertise) and then also a supply fee per kid to cover materials?

What kid of materials will you be supplying?

albums, paper, stickers, adhesive, pens, markers, scissors, die cutting machine, photo processing, alphas, page protectors, stamps, ink

Can you have them bring some of their own supplies and/or have some that can be purchased?

Will you be focusing on one project for the whole time or several projects during that time?

ca angel

NativeNewYorker
black eyed pea with soul!

PeaNut 15,878
May 2001
Posts: 25,921
Layouts: 71
Loc: LI, NY

Posted: 3/16/2013 7:57:24 PM
They would be separated by age into three different groups. I would have to supply everything from paper, binders, embellishments and adhesive. I was thinking of having them make a small all about me book.


Staci
original pea number #3450
This Black Butterfly

Jjmikrut143
PeaAddict

PeaNut 567,699
September 2012
Posts: 1,297
Layouts: 3
Loc: NJ

Posted: 3/16/2013 10:18:51 PM
If you have to supply 85 kids with items on top of your time and everything else.. I would think the price would be pretty high, that's a lot of material and a lot of work! Get a list together of the things you would need to supply one kid and figure out the price then times it by 85 .. Factor in the time you will spend doing this, driving expenses, time you will spend teaching and gathering all the items & so on! With that many kids I would stick to something simple and only one project ... It might be easier for you that way! The all about me book sounds like a fun idea! Good luck


Jennifer

myboysnme
Living life on the left

PeaNut 69,081
February 2003
Posts: 7,959
Layouts: 1

Posted: 3/17/2013 9:33:46 AM
How about having them work on SMASH type books, since you have to do it several times? Or they could do a board book album once (cover old children's books) make a card or two a second time, make a folding/accordion book another time.

I would figure out a way to get the supplies for about $10 per kid and ask for $150 for myself - that comes to about $10 an hour.

I would use alot from my own stash and use glue sticks for the adhesive - get a box of them online. When I teach at a library I get $200 for one class and I provide everything. I get my supplies online to get them as cheap as possible.


My choice is to not take it personally - people have opinions. Particularly people here.-Peabay 12/29/11
I know this is assuming, but I'm really starting to think you are one of those "entitled" peas - Dalayney 4/2/12
When someone elects you Queen of Two Peas, then you can make the rules. - Sue_Pea 12/22/13
"Myboysnme,...I bow down to you, oh queen of the scrapping goodness" - Irish Eyes 3/9/14
"Myboysnme -- ... Whoa. I bow to thee." - Jill S 4/26/14









beamed
BucketHead

PeaNut 435,437
August 2009
Posts: 545
Layouts: 23
Loc: Elmhurst Illinois

Posted: 3/17/2013 11:55:27 AM
I can only tell you that my school district pays $25 an hour for summer school. This teaching time only. Planning is on your time. Classes are pretty small too, no more than 20 kids to a class. Unless this is a charity, I would charge my hourly fee AND I would make sure all of my materials are covered.
Show/Hide Icons . Show/Hide Signatures
Hide
{{ title }}
{{ icon }}
{{ body }}
{{ footer }}