Expensive Embellishments
Post ReplyPost New TopicPosted 1/13/2013 by minna40 in General Scrappin'
 

minna40
BucketHead

PeaNut 508,291
May 2011
Posts: 545
Layouts: 24

Posted: 1/13/2013 12:04:38 AM
I am can so easily fall in love with embellishments and will snatch them up regardless of the price. I would love to get some perspective on mark-up from vendors to retailers to the consumers. For example, I love enamel dots, but a pack of "plastic" not "enamel" dots is $4...about .10 per dot. Is it simply what the market will bear? Profit margin? I have started to make some of the embellishments that I know I can at a more reasonable price, but will forever be the sucker for something overpriced and super nifty!



mama nay
StuckOnPeas

PeaNut 191,474
February 2005
Posts: 2,243
Layouts: 0
Loc: in the sunshine

Posted: 1/13/2013 12:24:43 AM
When they are $ I buy one pack and see how much I end up using/liking them. Example: That $1 pack of whatevers are expensive if I don't use them. But that $5 pack of whatevers that I used the whole pack is totally worth the $ I spend.


~~Mama Nay~~

MississippiScrapper
PeaNut

PeaNut 478,124
August 2010
Posts: 315
Layouts: 1

Posted: 1/13/2013 12:54:57 AM
I agree. I can easily get caught up with embellies and before I know it I have spent over $30 on "stuff" that I may or may not actually use. I really like the idea of "lets see if I use it before going crazy" with expensive embellies.


~Aimee

JoanneW
PeaAddict

PeaNut 81,992
April 2003
Posts: 1,115
Layouts: 23
Loc: Jersey

Posted: 1/13/2013 3:54:14 AM
I find the flair badges overpriced for what they are. I first off thought washi was too but it goes such a long way that I don't mind the price now

ExpatInIndia
PeaAddict

PeaNut 154,780
June 2004
Posts: 1,328
Layouts: 161
Loc: Bangalore, India

Posted: 1/13/2013 4:35:39 AM
I do the same thing, I buy a pack or two of my most used colors and if I start using them, I buy more in other designs or colors.

jenp1024
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 51,697
October 2002
Posts: 6,021
Layouts: 9
Loc: Connecticut

Posted: 1/13/2013 6:47:59 AM
If its something I think I can make myself, I try to show restraint and not buy.

But for things like enamel dots I try not to think of their individual cost; I'd probably have a heart attack if I knew my average cost per page. Sometimes ignorance is bliss!

fiddlerontheroof
BucketHead

PeaNut 286,696
December 2006
Posts: 728
Layouts: 18
Loc: Washington, DC

Posted: 1/13/2013 6:57:07 AM
I was thinking the same thing last night, specifically about the feathers. How many people are going to pay extra because a scrapbooking company put them out when you can go to Michael's and buy a ton for just a couple bucks?

But, I am not above buying embellishments just because they're so darn cute


Uploaded with iPhone client

LilacGal
Going Up

PeaNut 44,256
August 2002
Posts: 1,234
Layouts: 13
Loc: Mooresville, NC

Posted: 1/13/2013 7:11:48 AM

I find the flair badges overpriced for what they are. I first off thought washi was too but it goes such a long way that I don't mind the price now



This is me. I own a lot of washi now and I love it. I use it on my regular pages, Project Life pages, and a even outside of scrapbooking.

I just bought my first flair. It was on sale. I just can't get over paying more than $0.50 for something that takes up such a little spot on my page even though I find it so pretty. I hope buying them on sale will help satisfy my desire to get and use some without making me feel like I'm overspending.


Amy


craftymomto3
PeaAddict

PeaNut 547,251
March 2012
Posts: 1,109
Layouts: 24
Loc: MS

Posted: 1/13/2013 8:24:03 AM
I also love embellishments and spend more than I probably should on them. But I don't mind as long as I am actually using them. My washi tapes goes a long ways so I have no problem with it just like my color mists and thickers. I can usually use a pack of thickers on 2-3 layouts at least.


**Stephanie**




2013 Page Goal: 365
2013 Pages Completed: 54
2013 Cards Completed: 1

2012 Pages Completed: 93
2012 Cards Completed: 2

outsidechic
PeaNut

PeaNut 329,392
July 2007
Posts: 220
Layouts: 23
Loc: San Diego

Posted: 1/13/2013 9:48:00 AM
I am like this too.... I am just now jumping on the washi train, and I do see that it lasts a long time, kinda like my mist bottle. but I still can drop $5 on a roll .... >$3 not a problem. Flair I love but can't seem to pay for, after the cost of the machine it's about a $.25 to make (and that's being liberal) so paying a dollar a button seems excessive in my budget. I am looking into some of those epoxy dots, but I donno yet if they will look close enough to take their place .... I can do all the graphics I want.

but the cost vs. the time it takes to make them on my own .... I did up some embellishment project a while back (sc mistable trees) and it took me a few hours to glue and cut them .... I was debating the $4 cost of a pack at the end of the project ... and now I have a bunch of trees to use when ever left over (I made about 40 when I started)


Jakki
"In my world every book will have pictures"
-Alice in Wonderland
My First Love!
My Blog

WillowJane
Running the Marathon, Not the Sprint

PeaNut 110,589
October 2003
Posts: 7,068
Layouts: 8
Loc: Texas

Posted: 1/13/2013 11:09:19 AM
I used embellishments in my art journals. I try to buy all of my embellishments (ribbons, flowers, jewels, stickers, etc.) at Hobby Lobby. When they are 40% off it brings the majority of items down to no more than $2 per pack at. I stock up on the things I like because I know I will use them.

RuralMom
PeaNut

PeaNut 535,520
January 2012
Posts: 139
Layouts: 11
Loc: Nova Scotia

Posted: 1/13/2013 11:16:56 AM
I have a hard time spending more than $3 or 4 for a pack of embellishments unless there is a lot in the pack. I was willing to spend $8-10 on a bottle of Prima "Got Flowers that had a couple hundred flowers in it, but I won't buy their new, fancier flowers that only have 6 in a pack at the same price.


Merrilee

He**inWA
*Clever Pea Title Here*

PeaNut 220,816
August 2005
Posts: 9,038
Layouts: 2
Loc: Hidden under a pile of scrap!

Posted: 1/13/2013 1:30:41 PM
I have a hard time spending much for embellishments, especially when I can make so many of them for much less. Sometimes it is worth the money spent to not use the time. However, somethings are quick and easy.
I think we ought to start a new make-it-yourself embellishment thread, like we had a few years ago....off to do that now.



He**inWA




Jenny Lilac
For Esme with Love and Squalor

PeaNut 45,964
August 2002
Posts: 11,736
Layouts: 280
Loc: Pioneer Valley, Massachusetts

Posted: 1/13/2013 3:13:51 PM
I'm with you on flair. Does anyone know where you can get a machine to make little buttons?



shirt
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 34,233
March 2002
Posts: 5,557
Layouts: 100
Loc: MN

Posted: 1/13/2013 3:31:31 PM
You know sometime I see a cute layered embellie and think I could make that. I might even take a picture of it with my phone. I never really get around to making them. If it's super cute and I have a use for it, I'll buy it. I figure that I'm using it on a page so I've got it forever. Makes it more palatable for me.

My general rule is I like to play under a $1.00/bigger embellie. Something small like brads has to be cheaper. I don't just buy something at M's or J's because it's cheaper either. I have to have a use or it.


- Renee

Darkchami
PeaAddict

PeaNut 473,951
July 2010
Posts: 1,885
Layouts: 94

Posted: 1/13/2013 5:18:22 PM
I'm always figuring out the price per item in a pack. It's probably the best way I've saved money. The pack of 2 flowers just kills me. Really? $2.50 per flower? Thanks, I'll pass. I've started figuring out what I actually use. If it is wood veneer, then it is totally worth the price. I use those things on every LO.

Dancingfish
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 51,456
October 2002
Posts: 14,144
Layouts: 84
Loc: VA

Posted: 1/13/2013 6:00:06 PM
The great thing is most of them will hit the sale aisle eventually. If you are willing to take the chance you can get great stuff off season at 50% off.


Vicki
AKA- Mom, Mommy, Mommajack, hey you!
CKU- N alumni X2

A moment of mine



KBPea
Ancient Ancestor of Pea

PeaNut 395,153
October 2008
Posts: 10,506
Layouts: 139
Loc: Here

Posted: 1/13/2013 6:10:47 PM

I have a hard time spending more than $3 or 4 for a pack of embellishments unless there is a lot in the pack. I was willing to spend $8-10 on a bottle of Prima "Got Flowers that had a couple hundred flowers in it, but I won't buy their new, fancier flowers that only have 6 in a pack at the same price.


Same here. I was just looking at buying some of the embellishments that match the papers in the MME Lost and Found Collection, but I just couldn't bring myself to pay $6 or so for a pack of decorative brads. Or $4-5 for a pack of cardstock stickers that I may not use all of. I have lots of stamps, Distress Inks, punches, and a Slice. Between those items I should be able to make a fair amount of faux stickers and decorative brads.

TexasJen
PeaAddict

PeaNut 193,131
February 2005
Posts: 1,326
Layouts: 33
Loc: Colorado, but a Texan at heart

Posted: 1/13/2013 6:25:40 PM
The enamel dots I'm okay with, because they're so versatile (solid colors), and I'm using them a lot. Plus, I've only done maybe 3-5 per LO, so that's only like 30-50 cents.

The fancy brads (like MME, EP) for $5-6 I'm more hesitant with. I love them, but many seem more specific with patterns so that I think I'll have a harder time using up the whole package. I will pick up a pack or 2 when I find a good sale though, b/c then I would feel less guilty about not using up each one.

Definitely agree with the pp who said that it's worth it if you use it all up!


-Jen
happily married to Jon, mom to Jack
cat mom to Emma, Ernie and Charlie
Texas Aggie grad - whoop!


50 layouts freeze challenge:
Feb through May 2014
12X12 layouts: 11
PL double page layouts: 18
Total: 29/50

Post Reply . Post New TopicShow/Hide Icons . Show/Hide Signatures
Hide
{{ title }}
{{ icon }}
{{ body }}
{{ footer }}